MPNFL stars picked for Vic Country

A total of 12 players from the MPNFL have been selected in initial squads that will represent Vic Country against Vic Metro and the VAFA at Ballarat on Sunday July 8. Frankston YCW trio Brenton Credlin, Christian Ongarello (pictured) and Lachie Wallace are joined by Edi-Asp midfielder Lachie Batten and Frankston Bombers’ star Sam Fox... View Article

A total of 12 players from the MPNFL have been selected in initial squads that will represent Vic Country against Vic Metro and the VAFA at Ballarat on Sunday July 8.

Frankston YCW trio Brenton Credlin, Christian Ongarello (pictured) and Lachie Wallace are joined by Edi-Asp midfielder Lachie Batten and Frankston Bombers’ star Sam Fox in an initial 42-man Vic Country senior squad to take on Vic Metro.

In addition, Nic Carlon (Edithvale-Aspendale), Luke Webster, Tom Small (Mt Eliza), Josh Harris (Rosebud), Ishak Bashir (Seaford), Jarrod Sullivan (Karingal) and Kye Whitford (Langwarrin) have been picked in the initial 54-man squad to take on the VAFA in the 2018 Under 19 Challenge Cup.

The current highest ranked country competition and former number-one ranked community league Geelong Football Netball League boasts the most representatives in the initial Vic Country senior squad with ten players, followed by Goulburn Valley League and Ovens & Murray Football Netball League with six selections each.

The WorkSafe AFL Victoria Country side will once again be coached by AFL legend Danny Frawley, who will be keen to continue Vic Country’s winning form over Metro, after defeating Melbourne’s best by 39-points in their last encounter.

Frawley will be pitted against 199-game Footscray legend Brian Royal, who will once again lead Vic Metro’s top senior talent.

The number-one ranked Eastern Football League has eight representatives invited to join the initial Vic Metro squad, while players from the Western Region Football League (11 players), Northern Football Netball League (nine players) and Southern Football Netball League (eight players) round out the preliminary squad.

Damian Sexton will lead the next generation of country Victoria talent as coach of the Energy Safe Vic Country Under 19 squad for the tenth consecutive year.

Goulburn Valley League has secured the most selections in the initial Under 19 squad with nine players, followed by Ovens & Murray Football Netball League and Geelong Football Netball League with eight representatives each.

The Under 19 squad will look to claim its fifth consecutive win over VAFA, after securing a tight four point win over their metro rivals at Frankston Oval last year.

The Vic Country versus Vic Metro showdown will be held at Ballarat’s Mars Stadium on Sunday July 8, with the Under 19  Challenge kicking off at 11:30am, followed by the seniors at 2:00pm.

The initial squads will begin to conduct training sessions in mid-June, with the final squads to be released in the lead up to the 2018 AFL Victoria Community Championships.

 

VIC COUNTRY SENIOR SQUAD

Lachlan Batten (Edithvale-Aspendale), Sam Fox (Frankston Bombers), BJ Credlin (Frankston YCW), Christian Ongarello (Frankston YCW), Lachie Wallace (Frankston YCW), Andrew Jarvis (Ocean Grove), Todd Stevenson (Bell Park), Luke Hillman (Colac), Ryan Monaghan (Colac), Lochie Veale (Colac), Zac Zdybel (Colac), Chris Moreland (Geelong West), Tom Ruggles (Leopold), Jai Thompson (Leopold), Marcus Thompson (Leopold), Jack Blood (St Mary’s), Xavier Moloney (Swan Hill), Brodie Collins (Eaglehawk), Jack Reaper (Gisborne), Adam Baird (Golden Square), Jack Geary (Golden Square), Andrew Collins (Sandhurst), Dale Hinkley (Birchip-Watchem), Bob McCallum (Drouin), Ed Morris (Drouin), Lachlan Bramble (Sunbury), Mick Mattingly (Kyabram), Kayne Pettifer (Kyabram), Lachlan Smith (Kyabram), Steve Stroobants (Rochester), Jason Cole (Seymour), Brandyn Grenfell (Tatura), Nick Meredith (Lavington), Matt Dussin (Myrtleford), Dylan Van Berlo (Wangaratta), Jai Neagle (Wodonga Raiders), Harry Wheeler (Yarrawonga), Brandon Symes (Yarrawonga), Jack Williams (Camperdown), Jarrod Korewha (Koroit), Kaine Mercovich (Port Fairy), Shannon Beks (South Warrnambool).

VIC COUNTRY UNDER-19 SQUAD                           

Nic Carlon (Edithvale-Aspendale), Luke Webster (Mt Eliza), Tom Small (Mt Eliza), Josh Harris (Rosebud), Ishak Bashir (Seaford), Jarrod Sullivan (Karingal), Kye Whitford (Langwarrin), Angus Byrne (Echuca), Brad Whitford (Kyabram), Liam Duguid (Shepparton), Jamie Dunne (Benalla), Jobee Warde (Echuca), Thomas Burke (Euroa), Mitchell Kemp (Echuca), Darby Henderson (Echuca), Wil Hamilton (Rochester), Kieran Jones (Maffra), Zac Hurley (Sale), Kim Drew (Warragul), Joel Norton (Leongatha), Thomas Fleming (Moe), Ryan Bruce (Yarrawonga), Matthew Casey (Yarrawonga), Joe Richards (Wangaratta), Daniel Sharrock (Wangaratta), Brad Melville (Wangaratta), Jack Schilg (Corowa), Tristan Mann (Albury), Connor Newham (Wodonga Raiders), Cassidy Parish (Grovedale), Jarrod Walters (St Marys), Jack Henderson (St Marys), Harry Benson (St Marys), Adam Garner (Colac), Lachie Noble (South Barwon), Sam Wolfenden (St Albans), Harry Ling (St Marys), Mitch Chafer (Torquay), Sam James (North Warrnambool), Sam Beasley (Cobram), Patrick Bruzzese (Wandin), Nick Stuhldrier (Bacchus Marsh), Matt Young (Darley), Jordy Johnson (East Point), Jacob Brown (East Point), Dylan Landt (Sunbury), Bailey Henderson (Strathfieldsaye), Jack Scanlon (Gisborne), Brayden Torpey (South Bendigo), Lachlan Gill (Strathfieldsaye), Lachy Wallace (Strathfieldsaye), Jose Miliado (Woorinen), Austin Mertz (Swan Hill), Logan Prout (Gunbower).